Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Akraba iftarı
Cuma Tem. 07, 2017 7:45 am tarafından dutluca-bilecik

» Genç yörüğün heyecanı
Ptsi Mart 13, 2017 11:15 am tarafından dutluca-bilecik

» Birimiz bağda birimiz dağda
Salı Şub. 21, 2017 10:03 am tarafından dutluca-bilecik

» yörüklere gıbta ederim
Ptsi Ocak 23, 2017 10:11 am tarafından dutluca-bilecik

» Bele bağlanan kuşak
Salı Ocak 17, 2017 12:37 pm tarafından dutluca-bilecik

» Fırtınanın ulaştırdığı yörük
Perş. Ocak 12, 2017 4:22 pm tarafından dutluca-bilecik

» Yörük dolabı
Çarş. Ocak 11, 2017 10:23 am tarafından dutluca-bilecik

» Yörüklerin çay sohbeti
Çarş. Ocak 11, 2017 10:12 am tarafından dutluca-bilecik

» Bileciğin uluların osmanlının uluları
Perş. Ara. 15, 2016 12:39 pm tarafından dutluca-bilecik

Eylül 2017
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Takvim Takvim

Sayaç
Website counter
Dost Siteler
www.yoruklerobasi.com
http://www.forumyoruk.com

****** Diyor ki

A

elmalının ekşili tarhana çorbası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

elmalının ekşili tarhana çorbası

Mesaj tarafından dutluca-bilecik Bir Çarş. Tem. 23, 2014 9:51 am

Yeni emekli olan arkadaşım ramazanda köyünde vereceği iftara davet edince hanım ve çocukları arabaya alıp koyulduk yörük köyünün yollarına.Köy öyle güzel yere kurulmuşki bir ayağı dağa bakıyor bir ayağı ovaya.Dağı çam ormanı ormanın içinde yapılnış bir gölet köyü ve çevresini tam bir doğa harikası yapmış.İftardan yaklaşık bir saat evvel köye ulaştığımızda köy çamisinin yanına kurulmuş enaz üçyüz kişilik büyük yörük çadırı tüm ihtişamı ile gözümüzü alırken arkadaşım ve köylüleri tarafından büyük bir muhabbetle karşılaştık.Bir yandan iftar yemeği için masalar düzenlenirken bizde yörük yörüğü bulmuşken başladık hemencecik muhabbete.Yörük yörüğü bulunca muhabbetsiz olurmu biz muhabbet için birbirine oba yapan bir neslin torunlarız.Öğretmeni başta olmak üzere eğitim seviyesi yüksek bu yörük köyünde muhabbet esnasında tanışınca insanlarla eğitime ne kadarda önem verdiklerine şahit oldum.Benim gibi köy dışından bu iftara davetli yörük kardeşlerimizle de tanışınca herbirinin bilhassa yörüklük konusunda derya olduklarını gördüm.Bir saatlik muhabbetimiz devam ederken nerde ise iftar vaktini geçirecektik.İftar yemeği içinde bir tarhana çorbası vardıki başka bir yerde böyla bir tarhana çorbasına rastladımmı diye düşünürken yanımda oturan ilkokul müdürü emeklisi bu bizim köye has ekşili tarhana çorbası dedi.Tarhana çorbasını bitiren bekliyor diğer yemeklere başlamıyordu.Banada bekle devamı var dediler.Lezzetinden damağımız bayram ederken elinde büyük bir tencere ile masa aralarına giren bir yörük kardeşim kepçe kepçe tarhana torbası dağıttı.İkinci defa içine karafırın ekmeği doğranmış ekşili tarhana çorbasını bitirirken ben dahil çoğu kimsenin diğer yemekleri yeme iştahı kalmamıştır.30 gün ramazanda köylü ve köy dışında yaşayanların iftar vereceğini muhtara geç yazdıranların sıralamaya giremediğini ve hergün iftarda ekşili tarhana çorbasının muhakkak bulunduğunu öğrendim.Yemek sonu çaylarımızı muhabet ederek yudumladuktan sonra yörük köyü elmalıdan ayrılırken ekşili tarhananın lezzeti epey bir zaman bizi terk etmedi.
dutluca-bilecik
Moderatör - Bilecik Yörük Beyi
Moderatör - Bilecik Yörük Beyi

Erkek Mesaj Sayısı : 485

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön