FORUM YÖRÜK ALEMİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Mızmar gitmek
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Tem. 21, 2020 10:35 am tarafından dutluca-bilecik

» Eviciklenmek
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Tem. 21, 2020 10:29 am tarafından dutluca-bilecik

» Evtenlemek
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Tem. 21, 2020 10:21 am tarafından dutluca-bilecik

» Songurlamak
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Tem. 21, 2020 10:14 am tarafından dutluca-bilecik

» hunna
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Haz. 18, 2019 3:29 pm tarafından dutluca-bilecik

» Özene bezene
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptySalı Haz. 18, 2019 3:08 pm tarafından dutluca-bilecik

» Bele bağlanan kuşak
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:33 am tarafından dutluca-bilecik

» ÜNLEYİVER
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:29 am tarafından dutluca-bilecik

» Yörüklerin yaşadığı yerler gibi ufku açıktır.
elmalının ekşili tarhana çorbası EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:10 am tarafından dutluca-bilecik

Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Takvim Takvim

Sayaç
Website counter
Dost Siteler
www.yoruklerobasi.com
http://www.forumyoruk.com

****** Diyor ki

A

elmalının ekşili tarhana çorbası

elmalının ekşili tarhana çorbası Empty elmalının ekşili tarhana çorbası

Mesaj tarafından dutluca-bilecik Çarş. Tem. 23, 2014 9:51 am

Yeni emekli olan arkadaşım ramazanda köyünde vereceği iftara davet edince hanım ve çocukları arabaya alıp koyulduk yörük köyünün yollarına.Köy öyle güzel yere kurulmuşki bir ayağı dağa bakıyor bir ayağı ovaya.Dağı çam ormanı ormanın içinde yapılnış bir gölet köyü ve çevresini tam bir doğa harikası yapmış.İftardan yaklaşık bir saat evvel köye ulaştığımızda köy çamisinin yanına kurulmuş enaz üçyüz kişilik büyük yörük çadırı tüm ihtişamı ile gözümüzü alırken arkadaşım ve köylüleri tarafından büyük bir muhabbetle karşılaştık.Bir yandan iftar yemeği için masalar düzenlenirken bizde yörük yörüğü bulmuşken başladık hemencecik muhabbete.Yörük yörüğü bulunca muhabbetsiz olurmu biz muhabbet için birbirine oba yapan bir neslin torunlarız.Öğretmeni başta olmak üzere eğitim seviyesi yüksek bu yörük köyünde muhabbet esnasında tanışınca insanlarla eğitime ne kadarda önem verdiklerine şahit oldum.Benim gibi köy dışından bu iftara davetli yörük kardeşlerimizle de tanışınca herbirinin bilhassa yörüklük konusunda derya olduklarını gördüm.Bir saatlik muhabbetimiz devam ederken nerde ise iftar vaktini geçirecektik.İftar yemeği içinde bir tarhana çorbası vardıki başka bir yerde böyla bir tarhana çorbasına rastladımmı diye düşünürken yanımda oturan ilkokul müdürü emeklisi bu bizim köye has ekşili tarhana çorbası dedi.Tarhana çorbasını bitiren bekliyor diğer yemeklere başlamıyordu.Banada bekle devamı var dediler.Lezzetinden damağımız bayram ederken elinde büyük bir tencere ile masa aralarına giren bir yörük kardeşim kepçe kepçe tarhana torbası dağıttı.İkinci defa içine karafırın ekmeği doğranmış ekşili tarhana çorbasını bitirirken ben dahil çoğu kimsenin diğer yemekleri yeme iştahı kalmamıştır.30 gün ramazanda köylü ve köy dışında yaşayanların iftar vereceğini muhtara geç yazdıranların sıralamaya giremediğini ve hergün iftarda ekşili tarhana çorbasının muhakkak bulunduğunu öğrendim.Yemek sonu çaylarımızı muhabet ederek yudumladuktan sonra yörük köyü elmalıdan ayrılırken ekşili tarhananın lezzeti epey bir zaman bizi terk etmedi.
dutluca-bilecik
dutluca-bilecik
Moderatör - Bilecik Yörük Beyi
Moderatör - Bilecik Yörük Beyi

Erkek Mesaj Sayısı : 509