FORUM YÖRÜK ALEMİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Similar topics
    Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
    » Mızmar gitmek
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Tem. 21, 2020 10:35 am tarafından dutluca-bilecik

» Eviciklenmek
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Tem. 21, 2020 10:29 am tarafından dutluca-bilecik

» Evtenlemek
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Tem. 21, 2020 10:21 am tarafından dutluca-bilecik

» Songurlamak
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Tem. 21, 2020 10:14 am tarafından dutluca-bilecik

» hunna
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Haz. 18, 2019 3:29 pm tarafından dutluca-bilecik

» Özene bezene
    Altmış yıllık vefa EmptySalı Haz. 18, 2019 3:08 pm tarafından dutluca-bilecik

» Bele bağlanan kuşak
    Altmış yıllık vefa EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:33 am tarafından dutluca-bilecik

» ÜNLEYİVER
    Altmış yıllık vefa EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:29 am tarafından dutluca-bilecik

» Yörüklerin yaşadığı yerler gibi ufku açıktır.
    Altmış yıllık vefa EmptyÇarş. Haz. 12, 2019 11:10 am tarafından dutluca-bilecik

Mart 2024
    PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
        123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031

Takvim Takvim

Sayaç
    Website counter
    Dost Siteler
    www.yoruklerobasi.com
    http://www.forumyoruk.com

****** Diyor ki

A

Altmış yıllık vefa

Altmış yıllık vefa Empty Altmış yıllık vefa

Mesaj tarafından dutluca-bilecik Perş. Mayıs 31, 2012 11:05 am

Söğütte çadırın kapısından girdi 45-50 yaşlarında birisi selamünaleyküm diyerek.Aleyküm selam diyerek buyur ettik çadırda bir mindere.Oturdu usulü dairesince yerine.Merhaba hoşgeldin dediler çadırdakiler tekmili birden.Hoşbulduk dedikten sonra biraz soluklanıp Erzincanda askerliğiniyapmış bindokuzyüzotüçdoğumlu sizin köylü birini arıyorum dedi.Adı nedir diye sorduğumuzda yutkundu ismini rahmetli babam söylemişti ama ben unutmuşum ama babam geçen sene vefat etti asker arkadaşımı bul diye vasiyet etti dedi.Geçen seneye kadar her yıl gelmiş buraya söğüte asker arkadaşımı bulurum diye.60 yıl evvelki arkadaşını görmenin hasreti ile vefat etti dedi.Hep anlatırdı asker arkadaşını ve anılarını.Bende bu vasiyeti üzerime aldım bulursam babam onu bulmuş kadar ben babamı bulmuş kadar sevineceğim dedi.Çadırdakiler 1933 yılı doğumlu olup halen hayatta olan Yörük kocalarını bir bir düşünmeye başladılar acaba şu olabilirmi bu olabilirmi diye.Bu araştırma ve konuşmalar devam ederken Hacı Kamil göründü kapıdan o da girdi mevzuya.Benim Agam Erzincan da yaptı askerliği o olabilir dedi.Nerede acaba diye sordu heyacanla misafir.Buraya geldi idi İsmail Agam bizimle beraber herhalde şenlik kenarındadır gidip bir yol bakayım dedi.On onbeş dakika sonra Hacı Kamil önde Agası arkadan geldi bastonuna dayanarak.Çadırdakilerde o da meraklı idi.Baş köşeye oturttular Yörük kocasını.etrafını sardılar halka oldular hep beraber.Yanına da gelen misafi oturttular bu misafirin bir aradığı var diye.Gelen misafir ne aradığını sordu babasının vasiyetini anlattı.Yörük kocası misafir daha babasının adını söylemeden sen bizim Hüsamın oğlusun demek dedi.Daha söylemeden babasının ismini teleffuz eden yörük kocasına misafir baktı gözleri yaşardı.Yörük kocası ancak bizim Hüsam da bu kadar vefa olabilirdi.Altmış yıl sonra bu vefayı tekrar görünce bizim Hüsamdan başkası olamaz dedim dedi.Misafir Bu yörük kocasının ellerine yapıştı öptü öptü.Babamı görmüş gibi oldum seni görünce dedi.Yörük kocası 24 ay babanla yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi ama asker sonu yer uzaklığından geçim sıkıntısından pek birbirimize vakit ayıramadık.Ama her an aklımda kaldı rahmetli.Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun dedi.Kısmette bu gün de varmış dedi.Kendi yok ama vefalı bir evlat yetiştirmiş bu önemli dedi.Çadırdakiler tastik ettiler başları ile hep beraber.
    dutluca-bilecik
    dutluca-bilecik
    Moderatör - Bilecik Yörük Beyi
    Moderatör - Bilecik Yörük Beyi

Erkek Mesaj Sayısı : 509

- Similar topics